(Kopie 2)

Turnerschaft Arzberg 1860

Sporting highlights

1990

  • the club makes the highest league of upper franconia for the first time(Oberfrankenliga)
  • team members: Gellert Dave, Götz Winfried, Schreier Dieter, Kießling Jürgen, Seidel  Dieter, Fürbringer Roland

 

1991 

  • vice-championship in the league of upper franconia
  • cup winner of the district level and therefor the representative of upper franconia at the bavarian championship
  • 2nd place at the bavarian championship
  • lost the championship final against Bayern München 3:5 - team members: Viebranz Klaus, Gellert Dave, Götz Winfried 

 

1994 

  • championship of the 2nd district league - team members: Gellert Dave, Lehner Achim, Schreier Dieter, Kießling Jürgen, Meister Thomas, Fürbringer Roland

 

1995 

  • organized the bavarian table tennis championship for the disabled

 

1997 

  • won the 2nd district league and returned to the highest division of upper franconia - team members: Vala Bohuslav, Götz Winfried, Höh Wolfgang, Kießling Jürgen, Höllering Karl, Kießling Dieter
  • took the championship title 36:0 points
  • rise of the third team to the 2nd district league. Consequently, the club has now two teams on this league - team members: Cermak Franz, Fürbringer Roland, Fürbringer Harald, Hecht Karsten, Schöffel Wieland, Schöffel Tilo 
  • fourth team district cup winner - team members: Roßner Harald, Klement Horst, Seidel Peter 
  • organizer of the german table tennis championship for the disabled togehter with the disabled sports team. Roßner and Kuschka are both from Arzberg and both got the third place in their class

 

1998 

  • made the state league - team members: Nagy Balasz, Vala Bohuslav, Gellert Dave, Götz Winfried, Dick Stefan, Höh Wolfgang, Höllering Karl
  • district cup champion and representative of upper franconia at the bavarian cup championship - team members: Nagy Balasz, Vala Bohuslav, Gellert Dave, Götz Winfried 
  • fourth team county cup champion - team members: Schöffel Tilo, Klement Horst, Seidel Peter  

 

2001 

  • the second team makes the highest upper franconian league - team members: Efta Bastian, Seuz Torsten, Cermak Franz, Höh Wolfgang, Kießling Jürgen, Hecht Karsten, Höllering Karl, Meister Thomas 

 

2002 

  • made the bavarian league - team members: Nagy Balasz, Vavrinek Roman, Zima Vojta, Seuz Torsten, Schneider Andreas, Bosina Stanta, Dvorak Lubos, Götz Winfried, Geiser Patrick 
  • large table tennis event - Timo Boll and Matthew Syed play an exhibition match in Arzberg in front of 600 spectators and sign the city's golden book

 

2005 

  • the boy's team becomes upper franconian cup champion and represents the district at the bavarian cup championship
  • bavarian cup champion with a 5:2 final against Aichach - team members: Hoffmann Daniel, Lehner Stefan, Lorenz Sebastian
  • girl's team wins upper franconian championship and upper franconian cup championship, and represents the district on the state level - team members : Großer Steffi, Wolf Steffi, Welzel Julia, Todoli Julia
  • the second girl's team makes the highest league of upper franconia - team members: Maaske Svenja, Röder Shanna, Fürbringer Lisa, Lorenz Sabrina

 

women's team

  • girl's team wins upper franconian championship and upper franconian cup championship, and represents the district on the state level - team members: Großer Steffi, Wolf Steffi, Welzel Julia, Todoli Julia
  • the second girl's team makes the highest league of upper franconia - team members: Maaske Svenja, Röder Shanna, Fürbringer Lisa, Lorenz Sabrina